BIP
5 batalion strzelców podhalańskich w Przemyślu
Aktualności
Pobiegli, aby uczcić Żołnierzy Wyklętych.
04.03.2018
Podhalańczycy z Przemyśla wzięli udział w zabezpieczeniu biegu oraz biegnąc Wilczym Tropem.

 

 

         W mroźną,  słoneczną niedzielę 04 marca 2018 roku żołnierze 5. batalionu strzelców podhalańskich z Przemyśla wzięli udział w kolejnej szóstej edycji projektu „Tropem Wilczym" -  Bieg Pamięci  "Żołnierzy Wyklętych”. Organizatorem projektu jest fundacja Wolność i Demokracja.  Do biegu w Przemyślu w imieniu fundacji zaprosił Przemyski Klub Biegacza. W tym roku organizatorzy założyli, że celem będzie uczestnictwo w biegu 70 000 biegaczy z 280 miast z Polski i z zagranicy. W tym roku biegowi „Tropem Wilczym” patronowali Żołnierze Wyklęci Hieronim Dekutowski, Łukasz Ciepliński, Zbigniew Przybyszewski, Roman Groński, Szczepan Ścibior, Dionizy Sosnowski i Czesław Gałązka oraz Witold Pilecki. Ich podobizny znajdowały się na koszulkach uczestników biegów.

W Przemyślu biegacze startowali na jednej z dwóch trasa. Pierwsza o długości 1963 m. (długość trasy to odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak ps. Lalek). Wystartowali z bramy Zamku Kazimierzowskiego. Dystans drugiej trasy to 6 km, start również z bramy Zamku Kazimierzowskiego.

Na podstawie Planu współpracy 5. bsp z organizacjami pozarządowymi oraz innymi partnerami społecznymi w 2017 roku żołnierze batalionu brali także udział w zabezpieczeniu biegu w trzech miejscowościach Przemyślu, Dynowie i Żeglcach.


  

 

tekst: p. Barbara Brem-Kowalik, zdjęcia: st. szer. Tomasz Gołkowski


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych