BIP
5 batalion strzelców podhalańskich w Przemyślu
Aktualności
73. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie.
08.05.2018
Przemyscy Podhalańczycy uczcili Dzień Zwycięstwa.           Dzień 8 maja to dzień obchodzony jest w Europie jako Dzień Zwycięstwa.            

              8 maja 1945 roku zakończył się koszmar wojenny, a nazistowskie władze Niemiec podpisały bezwarunkową kapitulację.

            8 maja 2018 roku o godz. 8.00 stan osobowy batalionu wziął udział w uroczystej zbiórce z okazji 73. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Ten dzień jest szczególny - przywołujemy pamięć wszystkich, którzy ofiarą swego życia poświadczyli, że „Jeszcze Polska nie zginęła”. Wzywamy bohaterskich żołnierzy, którzy w 1939 roku przeciwstawili się hitlerowskiej i sowieckiej agresji. Oddajemy hołd żołnierzom polskim ze wszystkich frontów II wojny światowej, bohaterom Podziemnego Państwa Polskiego i powojennego podziemia niepodległościowego, którzy do końca pozostali wierni idei wolności i niepodległości. Wspominamy zgładzonych w hitlerowskich obozach zagłady, stalinowskich łagrach oraz zamęczonych w katowniach Gestapo i NKWD. Wzywamy wszystkich żołnierzy koalicji antyhitlerowskiej, przelewających krew w walce z totalitaryzmem.

            W tym też dniu zorganizowano na terenie batalionu statyczny pokaz sprzętu, który był promocją dzisiejszej służby wojskowej dla 2 klas gimnazjalnych oraz przedszkolaków. Możliwość zapoznania się ze sprzętem, obserwacja treningu BLOS, w wykonaniu 3 kompanii zmechanizowanej oraz zwiedzenie Sali Tradycji wzbudziło duże zainteresowanie. Gimnazjaliści zostali także zapoznani z działalnością batalionu oraz możliwością kształcenia się w kierunku zostania żołnierzem zawodowym.

tekst: Barbara Brem-Kowalik, zdjęcia: st. szer. Tomasz Gołkowski


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych