BIP
5 batalion strzelców podhalańskich w Przemyślu
Aktualności
Święto Wojska Polskiego - Korczyna.
12.08.2018
Wojskowa Asysta Honorowa 5. bsp w Korczynie - 12.08.2018r.


   
      

         Przemyscy Podhalańczycy na czele z Dowódcą 5. batalionu strzelców podhalańskich ppłk Marcinem Duszą wraz  z żołnierzami i pracownikami Rejonowych Warsztatów Technicznych z Rzeszowa wzięli udział w dniu 12 sierpnia 2018 roku w uroczystych obchodach Święta Wojska Polskiego w Korczynie. Wojskową Asystę Honorową wystawiła 2. kompania zmechanizowana, a oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta OSP w Iskrzyni.

        Msza Św. w intencji Ojczyzny była celebrowana w Sanktuarium św. Józefa Sebastiana Pelczara w Korczynie, a po niej kolumna marszowa przeszła przed Gminny Ośrodek Kultury, który jest Dworkiem Szeptyckich. to właśnie tu, w tym dworku, w Korczynie mieszkał gen. broni Stanisław Szeptycki, który ustanowił Święto Żołnierza w 1923 roku. Generał pochowany jest na cmentarzu w Korczynie, a pamięć o nim uhonorowano złożeniem pamiątkowej wiązanki kwiatów.

        W trakcie uroczystości wręczano akty mianowań na wyższe stopnie wojskowe oraz odznaczeń jak również wyróżnień z okazji Święta Wojska Polskiego. Por. Przemysław Kołodziej odczytał Apel Pamięci, po którym pamięć o poległych uczczona została salwą honorowa a pod tablicą pamiątkową poświęconą generałowi złożono wieńce i wiązanki kwiatów.  Uroczystość zakończyła defilada, a zebrani uczestnicy mogli zapoznać się ze sprzętem wojskowym.

tekst: p. Barbara Brem-Kowalik, zdjęcia: 5bsp


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych